Najczęściej spotykaną formą biurka komputerowego jest biurko ergonomiczne, które posiada regulowaną tacę na klawiaturę i wystarczającą ilość miejsca na pismo odręczne. Zapisy na półkę monitora i otwory na przewody są zintegrowane w konstrukcji, co ułatwia podłączenie komponentów komputera.

Typowe biurko zapewnia miejsce na klawiaturę, mysz, monitor, drukarkę i głośniki. Konstrukcja biurka w obudowie dla firm i urzędów obejmuje szeroką gamę półek, tac i otworów do prowadzenia kabli w systemach komputerowych. W niektórych biurach komputerowych okablowanie jest przymocowane do skromnego panelu znajdującego się z tyłu biurka, aby stworzyć estetyczny wygląd.

W ruchu – biurko dla dziecka z regulowaną wysokością

Istnieje duża różnorodność kształtów i form biurka komputerowego. Duże,wielostanowiskowe komputery studenckie skonfigurowane w rzędach są zaprojektowane tak, aby pomieścić dziesiątki systemów komputerowych, ułatwiając jednocześnie okablowanie, ogólną konserwację, zapobieganie kradzieżom i ograniczanie wandalizmu. Małe obrotowe biurka lub wózki komputerowe z maleńkimi komputerami stacjonarnymi zapewniają wystarczająco dużo miejsca na laptopa i podkładkę pod mysz. Biurka komputerowe są zazwyczaj produkowane seryjnie i wymagają samodzielnego montażu, podobnie jak biurka z regulacją wysokości:Biurko z regulowaną wysokością w pokoju dziecięcym

Badania przeprowadzone w 1995 r. na kobietach ciężarnych wykazały, że długotrwałe przebywanie w pracy wpływa na wagę urodzeniową. Niemowlęta urodzone wśród kobiet, które spędziły ponad pięć godzin w ciągu dnia pracy, miały niższą masę urodzeniową niż niemowlęta tych, które stały dwie godziny w ciągu dnia pracy lub krócej.

Niemowlęta urodzone wśród kobiet, które stały i chodziły dłużej niż pięć godzin dziennie, miały znacznie niższą masę urodzeniową niż niemowlęta tych, którzy stali i chodzili dwie godziny w ciągu dnia pracy lub krócej. Jednak kobiety, które zgłosiły chodzenie (nie stojące) dłużej niż dwie, ale nie więcej niż pięć godzin w ciągu dnia pracy, miały dzieci o wyższej masie urodzeniowej.

Możliwość zmian – regulowana wysokość biurka dla dzieci

Sam komputer jest zwykle oddzielony od biurka, które jest zaprojektowane do przechowywania komputera, monitora i akcesoriów o typowych rozmiarach. Okablowanie musi być poprowadzone przez kanały i otwory dostępowe przez użytkownika lub instalatora

Niewielka liczba komputerów jest wbudowana w specjalnie dla nich stworzone biurko, jak brytyjski i-desk. Różne propozycje dotyczące „Biura przyszłości” sugerowały inne zintegrowane wzory, ale nie zostały one uwzględnione.