Zbiornik wody deszczowej (czasami nazywany beczką deszczową w Ameryce Północnej w odniesieniu do mniejszych zbiorników, lub mieczem wodnym w Wielkiej Brytanii) jest zbiornikiem wody używanym do zbierania i przechowywania wody deszczowej spływu, zazwyczaj z dachów poprzez rury. System odprowadzania lub zbierania wody deszczowej (znany również jako „zbieranie wody deszczowej”) pozwala uzyskać 2358 litrów (623 gal) wody z wysokości 2,54 cm (1 cali) opadu na 93 m2 (1 000 stóp kwadratowych) dachu. Zbiorniki wody deszczowej są urządzeniami do zbierania i utrzymywania zebranych opadów deszczu.

Systemy nawadniające powstałe z rynien pcv

Zbiorniki wody deszczowej są instalowane w celu późniejszego wykorzystania wody deszczowej, zmniejszenia zużycia wody z sieci wodociągowej ze względów ekonomicznych lub środowiskowych oraz wspierania samowystarczalności. Woda przechowywana może być wykorzystywana do podlewania ogrodów, rolnictwa, spłukiwania toalet, w pralkach, mycia samochodów, a także do picia, zwłaszcza gdy inne źródła wody są niedostępne, drogie lub niskiej jakości, a także gdy dołożono należytej staranności, aby woda nie była zanieczyszczona i odpowiednio przefiltrowana. Podziemne zbiorniki wód opadowych mogą być również wykorzystywane do retencji wody deszczowej w celu jej uwolnienia w późniejszym czasie i oferują szereg korzyści opisanych szczegółowo poniżej. W suchym klimacie beczki deszczowe są często wykorzystywane do magazynowania wody w porze deszczowej do użytku w okresach suchszych. A o pokryciach dachowych poczytaj w artykule: Kiedy wystarczy naprawa pokryć dachowych, a kiedy konieczna jest ich wymiana?

pokrycia dachowe mogą być różneCo możesz zrobić, by bardziej oszczędzać wodę

Koszt początkowy zbiorników na wodę deszczową może być wysoki (postrzegany). Jednak w wielu domach wykorzystuje się jednak beczki deszczowe o małej skali, aby zebrać niewielkie ilości wody do celów krajobrazowych/ogrodniczych, a nie jako substytut wody pitnej. Te niewielkie beczki przeciwdeszczowe, często poddawane recyklingowi z beczek do przechowywania i transportu żywności lub, w niektórych przypadkach, z beczek po starzeniu się whisky i wina, są często tanie. Istnieje również wiele tanich projektów wykorzystujących dostępne lokalnie materiały i technologie na poziomie wsi do zastosowań w krajach rozwijających się, gdzie istnieją ograniczone alternatywy dla wody pitnej. Podczas gdy większość z nich jest odpowiednio zaprojektowana do wykrywania komarów, brak odpowiednich systemów filtrujących lub zamkniętych pętli może stworzyć miejsca lęgowe dla larw. Zbiorniki na wodę pitną stanowią zagrożenie dla zdrowia użytkownika, jeśli nie przeprowadza się konserwacji.

Woda deszczowa używana do picia jest często filtrowana w pierwszej kolejności. Filtracja (np. odwrócona osmoza, sterylizacja ultrafioletowa lub ultrafiltracja) może usunąć czynniki chorobotwórcze. Podczas gdy woda deszczowa jest czysta, może zostać zanieczyszczona podczas zbierania lub gromadzenia pyłu zawieszonego w opadającym powietrzu. Podczas gdy woda deszczowa nie zawiera chloru, zanieczyszczenia pochodzące z zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, które osadzają się na dachach, mogą stanowić zagrożenie w obszarach miejskich lub przemysłowych. Wielu dostawców wody i służby zdrowia, takie jak Nowy Departament Zdrowia Południowej Walii, nie radzi korzystania z wody deszczowej do picia, gdy dostępne są alternatywne sieci wodociągowe. Jednakże doniesienia o chorobach związanych ze zbiornikami wód opadowych są stosunkowo rzadkie, a badania zdrowia publicznego w Australii Południowej (stan australijski o najwyższym wskaźniku zużycia wody deszczowej) nie wykazały korelacji.