Melamina jest powłoką dla płyt meblowych w obudowach. Unikalna formuła chemiczna w kolorze białym pomaga zapobiegać uszkodzeniom chemicznym i zapewnia odporność na uderzenia porównywalną do HPL. Płyty z powłoką melaminową są szeroko dostępne w centrach domów, np. w regałach i szafkach kuchennych.


Thermofoil to laminat powlekający z tworzywa sztucznego nakładany na płytę meblową. Zwykle stosuje się ją do płyt frezowanych, kształtowanych lub wpuszczanych w złożony profil. Podczas gdy olej termofoil może mieć unikalny połysk i mieć wytrzymałość i udarność prawie taką samą jak HPL, nie może być naprawiony w przypadku uszkodzenia. Dlatego stosuje się go też w stolarni. Więcej na: Meble do kuchni: oszczędnie, praktycznie, funkcjonalnie. Mini-poradnik zakupowy.

modna czarna kuchnia ze stolarni robiona na zamówienie

Farba nakładana jest zazwyczaj na drzwi szafki klonowe lub na płytę MDF (średnio gęstą płytę pilśniową) za pomocą pistoletu natryskowego w przeciwieństwie do pędzla lakierniczego lub wałka w celu uzyskania gładkiej powłoki. Większość wielkogabarytowych producentów szafek kuchennych w stolarni stosuje przed farbą jedną lub dwie warstwy podkładu, a następnie lakier ochronny.

Stain to wodny lub cieńszy barwnik na bazie wody, który pozwala na prześwit ziarna drewna. Jeśli chodzi o zastosowanie, istnieją dwie główne kategorie barwienia. ścierające plamy i plamy w sprayu. Plamy ścierające są spryskiwane do drewna, a następnie wycierane, podczas gdy bejca pozostawiana jest do wyschnięcia bez konieczności wycierania. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jeśli chodzi o bejcowanie byłoby to, że kolor drewna również wpływa na końcowy rezultat. Na przykład, plama na dębie nie będzie tym samym kolorem co ta sama plama na klonach.

Okucia szaf i szafek kuchennych stosowane w stolarni

Istnieje wiele opcji okuć do szafek kuchennych. Sprzęt to termin używany w odniesieniu do armatury metalowej wbudowanej w szafkę znajdującą się poza drewnianym lub inżynieryjnym zamiennikiem drewna i blatem. Najbardziej podstawowe okucie składa się z zawiasów i szuflad/drzwi, chociaż tylko zawiasy są absolutną koniecznością dla szafki, ponieważ ściągacze mogą być wykonane z drewna lub plastiku, a prowadnice szuflad są tradycyjnie drewniane. W nowoczesnej kuchni niezwykłe jest stosowanie drewna do prowadnic szufladowych z uwagi na znacznie lepszą jakość suwaków/stron szuflad metalowych.

Szuflady i tace ułatwiają dostęp do zawartości szafki kuchennej. Są one istotną korzyścią, ponieważ redukują zginanie i przysiadanie. Jedyną wadą jest nieco mniejsza powierzchnia użytkowa, którą zajmują prowadnice i prześwity drzwi. Typowa szuflada jest 5 cali (130 mm) węższa od porównywalnej półki. Zwykle szuflada może pomieścić od 75 do 100 funtów do zwykłego użytku. Za pomocą prowadnic, zamontowanych z boku (nieznacznie zmniejszając szerokość) lub od dołu (całkowicie poza zasięgiem wzroku), szuflada lub taca może być znacznie wysuwana przy użyciu płynnego, liniowego ruchu przy minimalnym wysiłku.

Przedłużenie szuflady jest odsłoniętą częścią wysuniętej szuflady. Tradycyjne szuflady z prowadnicami drewnianymi można wysuwać tylko około trzech czwartych, jednak nowoczesne prowadnice umożliwiają pełne wysunięcie szuflad. Parametry konstrukcyjne prowadnicy to jej wysokość, głębokość, długość, wydłużenie, waga, trwałość, łatwość obsługi i płynność działania. Jedną z nowych funkcji jest buforowanie przy miękkim zamykaniu.